Strona główna » Bez kategorii » 3×3 – Gábor Csanády – wystawa

3×3 – Gábor Csanády – wystawa

Przebiegamy obok miejsc, co najwyżej robiąc szybkie fotki smartfonem. Pewnie wiele z nich pozostanie tylko plikiem na dysku, plikiem nigdy nie otwieranym. Niektóre zdjęcia wyślemy jako załączniki znajomym, wstawimy na profil, by pochwalić się obecnością w jakimś miejscu.

A gdzie UWAŻNOŚĆ? Gdzie chwila koncentracji na miejscu, jego analiza, spokojna kontemplacja, wreszcie z nim INTERAKCJA? Powiecie: dziś na to nie ma czasu! A właśnie, a na co ten czas jest?

Każdy sam na to pytanie sobie odpowie, ale przecież są tacy, dla których ten czas na interakcję z miejscem zawsze jest. Stają gdzieś z boku, siadają na schodkach, wyciągają karteczkę, szkicownik, rysują. A nie da się rysować nie patrząc. A patrzenie na kogoś to wymiana spojrzeń: rysujący patrzy na mroczne mury budowli, na postrzępioną, ostrą linię nieba, wznosi głowę ogarniając strzelistość wieży, skłania głowę przed mocą krzyża, a w tym czasie mury, linia nieba, wieża, krzyż odwzajemniają to spojrzenie. Otwierają się na nie, opowiadają o sobie, bo patrzący jest też uważnym słuchaczem. Spojrzenie rysującego niezwykłym sprzężeniem prowadzi ołówek po kartce linią prostą, zygzakiem, kreską cienką, lub grubą, ruchem szybkim, czasem wolnym, spokojnym, lub dynamicznym. I tak powstaje indywidualna opowieść o miejscu. Są w niej tylko sprawy ważne, nie ma miejsca na przypadek. Jest uważność oddana miejscu, zapis rozmowy.

Takie są szkice Gabora, które tworzy z potrzeby serca, z wrażliwości piękna i szacunku do otaczającego świata.

Dr hab. M. Bogdanowska

 

IMG_4776

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij